6 študijných tipov
slovenský jazyk
Skôr ako začneme, mali by ste vedieť, že slovenčina je západoslovanský jazyk a píše sa latinkou, rovnako ako iné európske jazyky. Abeceda má štyridsaťšesť písmen, obsahuje tiež sedem pádov a dokonca aj vaše meno sa v nej skloňuje.
Tip 1: Nájdite si učiteľa alebo lektora
Nájdite si učiteľa, najlepšie niekoho z krajiny, ktorej jazyk sa chcete naučiť. Okamžite sa tak naučíte správnu výslovnosť a získate predstavu o krajine. Na kurzy francúzštiny, španielčiny alebo angličtiny si môžete ľahko niekoho nájsť alebo absolvovať kurz. Možností je veľa. Základný kurz slovenčiny však nie je ľahké nájsť, naozaj kvalitný kurz by mal obsahovať dostatok hodín.
Okrem osobných hodín sa môžete učiť aj doma. Oplatí sa urobiť aj kratší „dokument“ s najdôležitejšími slovenskými frázami a slovami.
Tip 2: Sledujte detské programy, čítajte detské knihy a počúvajte detské pesničky.
Ak sa učíte cudzí jazyk od základov, mali by ste sa opäť cítiť ako dieťa. Ponorte sa do sveta detských pesničiek, rozprávok a naučte sa jazyk ako dieťa. Často vám v hlave uviaznu detské pesničky, čo nie je síce vždy zábavné, no v tomto prípade je to veľmi efektívne!
Mnohé pasáže skúmajú farby, čísla, zvieratá, jedlo, pitie a dopravu. S príjemnou hudbou a jasnou výslovnosťou sa naučíte veľa nového!
Tip 3: Porozprávajte sa s miestnymi obyvateľmi
Pokúsiť sa začať konverzáciu so susedom je tiež dobrý spôsob, ako sa naučiť jazyk. Takto si najlepšie všimnete, že rozoznávate slová, aj keď sú spojené. Týmto spôsobom sa dozviete veľa o základných slovesách a časových spojeniach. Môžete si tiež precvičiť používanie pozdravov pri pokladni supermarketu. Len keď niekoho (dobre) poznáte, použijete neformálne pozdravy, ako Ahoj/Dobrý a Čau, ale aj úhľadné formy – Dobrý deň (prajete pekný deň) a Dovidenia (uvidíme sa neskôr).
Dobrým spôsobom, ako sa ponoriť do slovenského jazyka, je navštíviť festival. Na Slovensku sa v lete koná množstvo folklórnych festivalov. Všetkými zmyslami dokážete nasávať Slovensko, užiť si farebnú kultúru a naučiť sa slovíčko či dve...
Tip 4: Ponorte sa do hudobnej kultúry
Okrem folklóru je na Slovensku niekoľko ďalších hudobných štýlov. Myslíte si, že neexistuje nič iné ako ľudová hudba, ale ak sa ponoríte do skúmania, otvorí sa vám hudobný svet. Tip: hľadajte preto hudbu, ktorá vás zaujíma. Najmä preto, aby ste si vedeli zaspievať spoločne s pesničkami a celkovo pochopiť, o čom sú... Takto ten jazyk ešte viac precítite, pretože hudba vo vás hlboko rezonuje. A cítite tak svoju spätosť s krajinou.
Tip 5: Polepte svoj dom „plachtou plnou slov“
Isté predmety v dome môžete prelepiť lístočkami so slovenskými slovami. Týmto spôsobom sa rýchlo naučíte slová, pretože ich často vidíte okolo seba. Čiernou fixkou môžete písať aj na stenu. To iba žartujeme, nemusíte to robiť, stačí použiť nálepky. Bolo by to však naozaj zábavné, keby k vám niekto príde na návštevu a po použití toalety vojde do izby a hrdo povie slovenské slovo.
Tip 6: Cvičte, cvičte, cvičte
Ako pri mnohých nových veciach, čarovné slovo pri učení sa nového jazyka je: opakovanie. Čítajte, hovorte a spievajte v jazyku čo najviac! A pri všetkých týchto tipoch by ste si mohli myslieť, že hovoríte plynule po slovensky, no nie je to tak. Máte dobré základy, ale stále sa máte čo učiť!